Written by yalitim

Havuz İzolasyonu

Havuz izolasyonu her havuz için daha sonradan yüksek maddi kayıpları yaşanmaması için şart olan bir yalıtım türüdür. Polyurea ise bu yalıtım için en uygun yalıtım malzemesidir. Polyurea esnek yapısı sayesinde tüm boşluklara dolar ve yalıtımı kusursuz kılar.

    Bitmiş havuzun enstalasyonu da en iyi hayalperestleri korkutuyor. Ama rüyadan vazgeçmek, buna değer değildir, özellikle de kendi başınıza bir yüzme havuzu kurabilirsiniz. Tüm yapının güvenilirliği birçok göstergeye bağlıdır ve bunlardan biri havuzun su geçirmezliğidir. Bu, bizim makalemizde ele alınacağı hakkındadır, çünkü havuzun bağımsız kurulumu ile, yüksek kaliteli su yalıtımı tüm yapının güvenilirliğini garanti edecektir, tesisin ömrü boyunca doğru ve kesintisiz çalışmasını sağlayacaktır.

Su yalıtımının fonksiyonel özelliklerini anlamak için çeşitlerini anlamak önemlidir. Yani, iki tip su yalıtım havuzu vardır:

  • dış;
  • İç.

Havuzun yapısını yeraltı suyunun etkisinden korumak için dış su geçirmezlik gereklidir ve iç su yalıtımı beton havuzunu toplanan suyun etkisinden korur.

Binanın içinde düzenlenmiş havuzlar sadece iç su yalıtımına sahiptir ve dış yapılara dış yalıtım yapılması zorunludur.

Yüksek kaliteli su yalıtımının tüm sorunları çözeceğini düşünmeyin. Sizi havuz havuzunun uygunsuz bir şekilde infazından ve sonraki yıkımından korumaz. Su yalıtımının amacı, yalnızca kalitesiz malzemeler veya hasarlı alanlara nüfuz edebilecek nemin zararlı etkisinin önlenmesidir.

Su yalıtımının döşenmesi, havza faaliyete geçmeden önce uygun inşaat aşamasında da gerçekleştirilmelidir. Su yalıtımı zamanında yapılmazsa, çalışma sırasında oluşan çatlaklar 3 mm’ yi geçecek ve tüm yapıya zarar verecek ve su yalıtım cihazı bu aşamada yardımcı olmayacaktır.

Kullanılan malzemeye bağlı olarak, havzaların aşağıdaki su yalıtımı türleri ayırt edilir:

  • kaplama su yalıtımı
  • rulo su yalıtımı.

Birinci tip su yalıtımı, haznenin dikkatlice hazırlanmış iç kısmına yerleştirilmiştir. Bir veya iki bileşenli çimento-polimer su yalıtımı en çok kullanılır.

Haddelenmiş su yalıtımı, yalnızca dış mekan çalışmaları için kullanılır, çünkü bu malzemeler farklı yüzeylere kötü yapışma gösterir. Zemine serildikten sonra, tüm dikişler kaynaklanır ve kenarlar, duvarların su yalıtım malzemesine daha sonra bağlanmaları için kaldırılır.

Su yalıtımı yöntemleri ve teknolojisi

Havuzun kendi elleriyle su geçirmez hale getirilmesi, yapının nemden kaynaklanan yıkıcı etkilerinden koruyan, havuz çanağının içinde ve dışında özel bir koruyucu tabakanın yaratılmasına indirgenir.

Zaten anladığınız gibi, görevimiz her biri aşağıdaki gibi iki su yalıtım tabakası kurmaktır:

  1. Dış su yalıtım tabakası, beton karışımına plastikleştirici ve mineral katkı maddeleri katılarak yapılır, bu da kabın mukavemetini ve su geçirmezliğini artırır. Tüm bunlar, havuzun inşaatı veya ana bakımı sırasında yapılır. Aynı amaçla, genişleyen kauçuktan özel profiller de kullanılabilir.
  2. İç su yalıtım tabakası havuzun bitiminden önce yapılır. Çoğu zaman bu amaçlar için, güçlendirilmiş kaplama su yalıtımı kullanılır. Bu su yalıtım tabakasının amacı, nemin yapının içindeki kaseden sızmasını önlemektir.
Detaylı bilgi için tıklayınız.
0538 570 20 47