Written by yalitim

Gölet İzolasyonu

Gölet izolasyonu

için en uygun teknoloji polyurea kaplamadır. Polyurea kaplama yalıtım sisteminin avantajlarından en önemlisi uygulamasının kolaylığı ve uygulama alanının bir kaç dakika sonra kullanıma açılabilmesidir.

Birçok insan, şehir dışındaki yazlık suya gitmeyi sever. Su her zaman bir kişiyi kendine çekmiş ve rahatlatmıştır. Ülkede evde yapılmış bir gölet yapmak ne kadar güzel! Ve eğer arzu varsa, herkesin gücü altındadır. Su yalıtım havuzunun seçimi önemli bir noktadır ve hizmet ömrü ( 1 günden on yıla kadar ) buna bağlıdır.

Küçük bir gölet bile, yanında büyüyen bitkiler için uygun koşullar oluşturabilir. Bir göl veya gölet estetik işlevler dışında gerçekleştirilebilir: bitkilerin sulanması, balık yetiştirilmesi ve su bitkilerinin yetiştirilmesi için bir kaynak olarak. Suyun kenarında oturmak, düşünmek, rahatlamak çok hoş. Tabii ki, sahada bir gölet inşaatı çok zaman, hazırlık ve inşaat önlemleri gerektirir.

Rezervuarın yeri belirlendiğinde, bir çukur kazmak gerekir. Ama en önemli soru gölet su yalıtımıdır. Doğal bir rezervuar için gerekli değildir, çünkü bu kaynaklar sürekli olarak su ile doldurulur ve suyun kaçmasına izin vermeyen bir tabana sahiptir. Ancak suyun yapay göletten ayrılmaması için farklı tipte su yalıtımı kullanın.

apay bir göletin su geçirmezliğinin temel ve gerekli işlevi suyu tutmaktır. Ve eğer taban kazılan kum veya turba ise, o zaman su orada kalmayacak, toprağa gidecek. Buna ek olarak, rezervuarın tabanını ve kıyılarını korumazsanız, orada topraktan at-su ve su alma olasılığı vardır, bu da kontamine olabilir. Bu nedenle, su geçirmezlik tabakası aşağıdaki koruyucu fonksiyonları yerine getirecektir:

 • Rezervuarı sızıntılardan ve etraftaki yapılardan korumaktan korur;
 • Havuzdaki suyu kirden, gereksiz organik, böcek ilacı topraktan, vb.
 • Göletin şeklini koruyun ve tutun, zeminin kaymasına ve çökmesine izin vermeyecek;

  Gölet su yalıtımı farklı olabilir

 • . Havuzun işlevselliği ve dayanıklılığı, seçilen su yalıtımına doğrudan bağlı olacaktır. Bu sorunu ele alırken, rezervuarın büyüklüğünü, amacını, biçimini, çalışma koşullarını ve tasarım özelliklerini hesaba katmak gerekir. Ve yapılan iş yanlış yapılırsa, tabanın yandığına ya da göletin su olmadan kalacağına, yapay bir rezervuarın tamir edilmesineyol açacaktır. Bugüne kadar su yalıtımı türleri vardır:
  1. En popüler tip polietilen, PVC, bütil kauçuk filmlerdir. Polietilen her boyutta ve şekildeki havuzlar için uygundur. Ancak dezavantajları vardır: Ultraviyole ışınlarına çok dayanıklı değildir, elastik ve kısa ömürlü değildir . Rezervuarın dibini iyi koruyacaktır, ancak sadece yazın yazılmalıdır, çünkü soğukta elastikiyetini kaybeder. Filmi tabana koymadan önce, özel bir kumaş (jeotekstil veya agrovolokno) koymalı, böylece film çimlenen bitki ve taşlardan korunmalı ve delinmemelidir. Filmin kenarlarında sabit ve gizlenmiş olmalı, dünyayı ve taşları kaplayabilirsiniz.Çakılın dibinde uykuya dalın ve göleti suyla doldurun. Polietilen filmler bir çok durumda kullanılabilir, ancak en iyi ve en yaygın kullanılan malzeme PVC filmdir (Kiev’de fiyat m² başına 4-7 $ dır) . Tüm özelliklerde diğer polietilen kaplamalardan daha iyidir. Hala kauçuğa dayalı bir film var. Butil kauçuk film – pahalı bir malzeme (Kiev bölgesinde fiyat 10-12 $). En az 5 yıl sürecek. Sıcaklık değişimlerinden korkmayan birkaç rengin çok dayanıklı ve kolay malzeme istiflenmesi, yılın zamanından bağımsız olarak döşemenizi sağlar.
  2. Beton su yalıtımı 

  3. – bu seçenek emek yoğun ve en pahalı olanıdır, özel beton sınıflarının kullanılmasını gerektirir, ancak dayanıklıdır. Tabii ki dezavantajları vardır, sıcaklık değişimlerine çok duyarlıdır ve deforme olduğunda toprak deforme olur. Evet, ve bu dayanıklı su yalıtımı kendi elleriyle yeteneksiz hale getirmek zordur. Bu nedenle, bu işi yürütmek için uzmanları çekmek daha iyidir.
  4.  Bitmiş plastik kabın kullanımı : bir süre sonra deforme olur ve soğuk mevsimde donar.Çukura kolayca monte edilir, böylece kenarlar zemin seviyesinin üzerinde yaklaşık 2 santimetre kadar çıkıntı yapar. Su dökün, kalıbı düzleştirin ve kenarları toprağı doldurun.Fiberglas ve plastik su yalıtımı özel bir mağazada satın almak zor değildir.
  5. Modern teknoloji ile yapılan popüler su yalıtımı – poliüretan. Sıcaklık ve darbe direncindeki değişikliklere karşı direnç, kesintisiz gibi avantajlara sahiptir ve hasar durumunda, sadece hasarlı bölgeyi tamir etmek ve tüm malzemeyi değiştirmemek mümkündür.
  6. Kil su yalıtımı seyrek olarak kullanılır. Her katmanın kurumasını beklerken killeri birkaç kat halinde döşeyin. Kil tabakası 30-50 santimetre olmalıdır. Dik bankalara kil döşemenin imkansız olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle rezervuarın kıyılarının eğimli hale getirilmesi gerekmektedir. Kil tabakası tamamen kuruduktan sonra ince bir çakıl tabakası dökülür, sonra bir çakıl tabakası, daha sonra nehir kumu dökülür. Bu şekilde kil suyla yıkanmaz. Yöntem, öngörülemezliği nedeniyle nadiren kullanılır (bir garanti vermek, bir sızıntı bulmak zordur, bileşimin gerekli kilini bulmak zordur).
  7.  Sıvı kauçuktan yapılmış bir havuzun su yalıtımı , diğer seçeneklere göre üstünlüğe sahip yeni bir yöntemdir. Sadece dekoratif yazlık evler için değil, aynı zamanda balıkların yetiştirildiği yüzme havuzları ve havuzları için de uygundur. Bir su yalıtım malzemesi takarken, önce jeoteksti kazınarak çıkarınız ve zımba teli ile tutturun, sıvı kauçuğu sprey tabancasına birkaç katmana püskürtün. Bu kaplama delinmelere karşı dirençlidir, şiddetli donlara karşı dayanıklıdır, karmaşık, kırılmış formların yüzeyini izole edebilir ve en az 20 yıl boyunca sahibine hizmet verebilir. Beton kalıplara uygulanırsa, geotekstil gerekmez. Temelleri, kilerleri, kütükleri vb. Izole ederken, çatı kaplama işlerinde su yalıtım katmanı olarak sıvı kauçuk kullanılır.

  sıvı kauçuk kullanımı

  Bu yüzden, doğru su yalıtım malzemesi ve onu yerleştirme yöntemi altında, mutlu yaz sakini arkadaşlarını ve arkadaşlarını dekoratif, renkli ve pitoresk göletlerini gururla gösterecektir.

 

Detaylı Bilgi için tıklayınız.
0538 570 20 47